Kontaktní informace
Najdete nás na facebooku... Klikněte SEM.

Adresa: Nádražní 29, 686 01 Uh. Hradiště

Telefon: 606 672 239, kancelář 725 520 998

E-mail: tulip@uhradiste.charita.cz

URL: www.klubtulip.cz

Vedoucí projektu: Mgr. et BcA. Josef Kostka

Kapacita: 15 osob klub v daný okamžik

1 osoba street v daný okamžik

Otvírací doba: 14.hod - 19. hod (mimo středy)

červenec/srpnen: 12.hod - 17.hod. (kromě středy)

Terénní forma: úterý a čtvrtek (14:30 - 17:00).
Principy nízkoprahovosti:
Základním principem nízkoprahovosti je poskytovat služby tak, aby bylo všem z cílové skupiny umožněno zejména
  • - maximální otevřenost a přístupnost všem osobám cílové skupiny
  • - pobyt v bezpečném prostoru pro realizaci vlastních nápadů a aktivit
  • - služby jsou poskytovány zdarma
  • - využívání služeb je možné kdykoliv v otevírací době zařízení
  • - zájemce o službu má právo zůstat v anonymitě - postačí jméno a věk
  • - není nutná žádná registrace či vstupenka
  • - uživatel má svobodu volby v chování i ve volbě vykonávaných činností.

Aktuálně

O domácím násilí

Ve čtvrtek 18. ledna 2018 proběhla na klubu první preventivní beseda letošního roku, tentokrát zaměřená na domácí násilí. Besedu si přišlo vyslechnout 10 uživatelů. Na začátek jsme si řekli, co to vlastně domácí násilí je a jak se dělí. Seznámili jsme se s klíčovými znaky domácího násilí a pobavili jsme se i o rizikových faktorech, které mohou domácí násilí provázet. Poradila jsem uživatelům, jak se mají zachovat, když se stanou oběťmi domácího násilí a taky v případě, když zjistí, že je obětí někdo z jejich okolí. Pobavili jsme se i o tom, jak vypadá takový agresor domácího násilí a jeho oběť. Nakonec nadešel prostor pro diskuzi a po ní následoval český film o této problematice. Doufám, že jestli někdo domácím násilím trpí, tak se rozhodne s tím něco udělat. Po besedě by měl vědět, jak na to. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Vánoční odpoledne

Ve čtvrtek 21. 12. 2017 jsme si na klubu udělali dřívější Vánoce. Vypili jsme víc jak 10 litrů kakaa, snědli kila cukroví a mandarinek, několik pytlíků brambůrek, shlédli 2 vánoční filmy a rozdali si spoustu dárků na klub. Zkrátka - bylo to bezva! 

Pečení perníčků

V pondělí 18. prosince jsme se na klubu připravovali na Vánoce pečením perníčků. Na akci dorazilo 11 kuchtíků. Po rozdělení úkolů jsme se vrhli na věc. Těsto už jsme měli předpřipravené, takže už se jen válelo a vykrajovalo. Připraveno jsme ho měli opravdu hodně, pekli jsme 4 hodiny v kuse, ale výsledek stojí fakt za to! Až na občasné ,,nehody" s moukou, kdy jsme měli špinavé obličeje, vlasy a oblečení, bylo celé odpoledne moc fajn. Uživatelé se naučili péct perníčky, což se jim určitě bude hodit, všichni jsme si pochutnali a užili si super předvánoční čas. 

Výroba přáníček

Páteční odpoledne 15. prosince se neslo v duchu Vánoc a vyráběli jsme tradiční papírová přáníčka. Uživatelé si mohli vybrat podle čtyř přichystaných šablon, nebo vyrobit zcela originální kusy. Celkem se do výroby pustilo 12 uživatelů, někteří s odhodláním pokořit výrobu toho nejtěžšího. Během vyrábění se všechny vánoční kartičky třpytily, leskly a papír létal na všechny strany. Objevovaly se i takové skvosty, jako například kapřík s culíkem nebo s korunkou a disko anděl. Všichni zúčastnění prokázali velkou dávku fantazie, aktivně se zapojili a vytvořili i více kartiček, než jednu. Každý vyráběl s úmyslem potěšit někoho blízkého krásným ručně vyráběným přáníčkem. 

Psychiatrická léčebna

Ve čtvrtek 14. 12. 2017 se na klubu konala preventivní beseda o psychitrické léčebně. Tuto besedu de facto iniciovali sami návštěvníci klubu svými neustálými dotazy na to, zda by bylo možné psychiatrickou nemocnici navštívit a podívat se dovnitř. To bohužel z mnoha důvodů nejde. Nakonec se nám však podařilo dohodnout se s personálem nemocnice na návštěvě pracovníků klubu a tak jsme se mohli jet podívat, jak to funguje na oddělení léčby drogových závislostí. V besedě jsme si tedy povídali jednak o tom, jak to vypadá v nemocnici a i na samotném oddělení, ale především jsme si vysvětlili, co to jsou duševní onemocnění, co mezi ně patří, jak se projevují, řadí a kategorizují, jak fungují psychiatrické nemocnice a jak vypadala historie léčby duševních onemocnění. Vše jsme doplnili několika videi a bylo hotovo :-) 

Mikuláš na Orlovně

Ve čtvrtek 7. prosince 2017 se po roce konala tradiční akce Mikuláš na Orlovně, pořádáná společně s Centrem svaté Sáry. Dvouhodinový program uvedli uvítacím proslovem vedoucí obou služeb a (nejen) přítomné děti se pak rozutekly k připraveným aktivitám. Někteří se snažili vhodit míček do sněhuláka, udělat super trik s diabolem nebo vytvořit něco krásného v dílničce. Ostatní si spolu povídali a vychutnávali cukroví, které bylo na každém stole. V průběhu akce nás navštívila také spousta našich uživatelů. V půlce programu se v místnosti zšeřilo a vstoupil Mikuláš se svými pomocníky - anděly a čerty. Dva z čertů zastoupili naši ochotní uživatelé, kteří pomáhali pracovníkovi, taktéž ukrytém v kostýmu čerta. Děti dostaly bohatou nadílku a ani jedno z nich si čerti neodnesli. Jenom některé pořádně vystrašili. 

Bezpečně v online prostoru

Ve čtvrtek 30. listopadu se na klubu konala preventivní beseda s názvem Bezpečně v online prostoru. Besedu si přišlo vyslechnout celkem 9 uživatelů. Během prezentace se uživatelé dozvěděli, co to je online prostor jaké skýtá možnosti a jaká se s ním pojí pozitiva a negativa. Následně jim byly vysvětleny pojmy kyberšikana, agresor, oběť a přihlížející. Dále byly uživatelům popsány jednotlivé typy kyberšikany (např. sexting, happy slapping, kybergrooming aj.) a u každého bylo vysvětleno, zda se jedná nebo nejedná o trestný čin. V další části prezentace se posluchači dozvěděli, jakými způsoby se lze kyberšikaně bránit, na koho se obrátit s žádostí o pomoc, stanou-li se obětí a jak se vlastně chovat správně na síti. Po ukončení výkladu o online prostoru uživatelé shlédli krátký dokument, motivující ke zvýšené pozornosti a opatrnosti při užívání kyberprostoru. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Pletení náramků

Na pátek 24. listopadu 2017 si jedna naše uživatelka naplánovala akci - pletení náramků z bavlnek. Za pomoci pracovnice si na akci vytvořila plakát, který nějakou dobu visel na klubu, snažila se o akci říkat ostatním uživatelům. V den D pomáhala s organizací akce a vysvětlovala ostatním, jak se mají náramky plést. Bylo to fajn odpoledne a náramky se nám povedly! 

Lasergame UH

Ve čtvrtek 23. 11. 2017 jsme vyrazili na Lasergame. A protože už máme druhým rokem arénu i u nás v Uherském Hradišti, nebyla to výprava příliš daleká. Před cestou jsme si zopakovali některá pravidla pro konání akcí, aby všichni, kdo na akci vyrazí, se i v pořádku vrátili a mohli jsme vyrazit. V aréně nás přivítal instruktor, který nám vysvětlil vše potřebné, dal nám vesty a odjistil kvéry a šlo se na věc. Já vám povídám, já tam teda nebyl, ale poslouchal jsem za zavřenými dveřmi a musel jsem si poodstoupit, protože podle řevu to musel být pořádný masakr. O to větším překvapením pro mě bylo, když po dvou hrách byli ještě všichni živí a zdraví... ani jeden zkoplý palec :-) ... a tak jsme si udělali fotku, pěkně se rozloučili a šli zase zpátky na klub. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Turnaj v šipkách

Každý rád soutěží a ještě radši vyhrává, no ne? A proto jsme 10. listopadu 2017 na klubu uspořádali již tradiční turnaj v šipkách. Zasoutěžit si přišlo šest uživatelů, což bylo tak akorát. Hráli jsme tři sady, první dvě na deset kol, poslední na šest, jelikož jeden účastník musel odejít dříve. Rozhodný pro vítězství byl průměrný výsledek. Po celou dobu turnaje dodržovali účastníci zásady fair - play, ale nutno podotknout, že na to byli předem upozorněni. Panovala přátelská, ale velmi soutěživá atmosféra a nakonec jsme znali vítěze, tedy vítězku, která byla odměněna a s ní i druhé a třetí místo. Zbylí tři dostali alespoň bonbon jako cenu útěchy, aby jim to nebylo tak líto.

Děkujeme firmě e-sipky.cz za zaslání části šipkové zásilky zdarma z jejich vlastní iniciativy. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Hororová přespávačka

Probudil jsem se děsem. Byl jsem zpocený strachy a na hlavě mi stály zbytky vlasů hrůzou - dnes nás na klubu čeká hororová přespávačka!!! A že to panečku byl horor... Z maximálního počtu dvanácti návratek (včetně náhradníků) na akci dorazilo 10 účastníků. I tak to bylo víc než dost. Klub byl otevřený od 15:30 a záhy jsme začali s jeho výzdobou, abychom dokreslili strašidelnou atmosféru. V 19:00 se vchod do budovy neprodyšně uzavřel a uvnitř zůstalo jen oněch 10 nejodvážnějších se třemi pološílenými pracovníky. Během prvního vybraného hororu jsme začali připravovat večeři. Řeknu Vám, nasytit tolik strávníků není žádná sranda - touster a waflovač jely na plný výkon. I tak jsem sundal z krku kuchařskou zástěru až při detektivní hře, která následovala po prvním filmu. V prostřední místnosti našeho klubu byla totiž nalezena mrtvola! Podezřelými byli všichni pracovníci klubu. Nocující měli za úkol podle indicií dospět až k závěrečné šifře, která jim řekla, kdo je vrah. Jeho odhalení však málem stálo některé detektivy holý život... Poté následoval druhý film, přeměna klubu v nocležnu a již tradiční závěrečný speciální čarodějnický díl Simpsonů. Noc byla jak jinak než děsivá, protože někteří vyděšení ne a ne zabrat... Nakonec se však všichni dočkali rána i snídaně, po které jsme dali klub znovu do pořádku a pozvolna se rozešli do svých domovů. Já myslím, že to bylo dobrý :-) 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Jíš dobře?!

Ve čtvrtek 19. října 2017 proběhla na klubu preventivní beseda zaměřená na poruchy příjmu potravy a správné stravování. Beseda proběhla v ten den 2x, protože někteří nestihli přijít na oficiální začátek a o téma měli zájem. Celkem na preventivku přišlo 17 uživatelů. Nejprve byly uživatelům představeny pojmy mentální anorexie, bulimie a psychogenní přejídání. Ke každému jsme si řekli příčiny vzniku, rizika a možnosti léčby. Poté jsme se pobavili o tom, jak by se mělo správně jíst, kolik a čeho bychom měli za den sníst a také, že by se nemělo jíst za chůze a ve spěchu. Uživatelé dostali prostor na své dotazy. Po povídání jsme si pustili dokument z dílny České televize zaměřený na mentální anorexii. Téma besedy bylo pro uživatele zajímavé a určitě mají o čem přemýšlet. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Čokoštrúdl

V úterý 10. října 2017 jsme na klubu měli další kuchtící akci. Tentokrát jsme se vrhli na velmi jednoduchý čokoštrúdl. On to nebyl tak úplně čokoštrúdl, ale spíš grankoštrúdl. Používali jsme totiž granko, hlavně kvůli tomu, že čokoláda ráda trhá listové těsto. Péct přišli 4 kluci a 2 holky. I když byla převaha kluků, ničemu to nevadilo a pečení odsýpalo. Rozhodli jsme se snad pro tu nejjednodušší variantu - rozválené listové těsto jsme namazali máslem, posypali grankem, zamotali, potřeli vajíčkem a dali péct. Jelikož máme v naší kuchyňce malou troubku, tak jsme nakonec upekli 6 menších štrúdlíků, což bylo super, protože každý účastník dostal jeden celý pro sebe! Někdo si jej dal už na klubu, ale většina si pečivo odnesla zabalené v alobalu domů a pochutná si na něm později, nebo se s někým rozdělí. U pečení jsme se nasmáli a výsledek se povedl, takže akce bezvadná! 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Věznice UH

V pátek 22. 9. proběhla na klubu preventivní beseda o Uherskohradišťské věznici. Možná spíše než beseda to byla informativní přednáška, i když diskuze proběhla také. Cílem bylo uživatelům osvětlit pohnutou historii objektu, jenž je v centru města a tu a tam i v centru dění či řečí, co že s objektem bude. Prošli jsme si tedy historii objektu, tak jak se měnila v souvislosti s politickými změnami a připomněli si, kdo věznici obýval, proč a co se v ní s jejími obyvateli dělo (výslechy, mučení, rozsudky). Celá prezentace byla protkána fotografiemi pana Marka Malůška, který nám je pro tento účel s laskavým svolením zapůjčil. Po prezentaci jsme si také pustili dokument z cyklu ČT, který celou besedu shrnul a obohatil příběhy tehdejších vězňů. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Den charity 2017

V pátek 15. září 2017 proběhla na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti akce Den charity. Spolu s ostatními středisky naší Oblastní charity se prezentovalo i naše zařízení. Vedoucí TULiPu Pepa dokonce vystupoval s kapelou Kotloši, ve které účinkuje. Celé odpoledne se neslo v pohodovém a příjemném duchu a doufáme, že si ho všichni užili :-) 

Nazdob si svůj vak!

V úterý 12. září 2017 jsme na klubu zdobili bavlněné vaky na záda. Objednali jsme jich 15 a všechny jsme použili, takže akce se zúčastnilo 15 uživatelů - 3 kluci a 12 holek. Na zdobení jsme měli přichystané korálky, barvy na textil a fixy na textil. Vyráběli jsme skoro celé odpoledne, až do spotřebování vaků. Nejprve bylo nutné dát dovnitř vaku noviny, aby motiv neprosákl na druhou stranu a už se mohlo jít na věc. Používaly se barvy na textil a fixy na textil, Korálky si nikdo nevybral, jde o pracnější metodu a do toho se nikomu moc nechtělo. Na vacích se objevovaly oblíbené motivy, nápisy, jména a například ještě názvy kapel. Všechny vaky se moc povedly a budou své nositele určitě zdobit! 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Kurz přežití ve škole

Ve čtvrtek 31. srpna jsme na klubu měli preventivní besedu zaměřenou na téma škola. Preventivka přilákala celkem šest lidí. Účastníci se dozvěděli o problémech, které mohou ve škole vzniknout, zvláště při kolektivním soužití a jak tyto problémy řešit. Zvláště bylo poukázáno na následky špatného chování a kam až to může zajít (závislost, vyhazov ze školy, vězení, sebevražda). Dozvěděli se o bezpečnosti na praxích, jak se chovat při cestě do/ze školy a jak řešit svůj prospěch. Uživatelé byli upozorněni na šikanu, záškoláctví a návykové látky - co který jev znamená a jaké jsou jeho následky. Probrali jsme, jak řešit problémy a na koho se obrátit. V souvislosti s tím se dozvěděli, jak a kde si mohou stěžovat. Pro ty, které učení nebaví a nejde jim, byly cenné poznámky o efektivním učení a jak si celý proces co nejvíce ulehčit. Na konci přednášky se uživatelé dozvěděli, kdy je čekají prázdniny. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Tetování hennou

V pátek 18. srpna jsme na klubu zkoušeli tetování hennou. Akce přilákala celkem 17 uživatelů, což je na letní událost nečekané. Každý uživatel si zvolil motiv a jeho umístění. Obrázky si účastníci malovali sami, s těžšími motivy pomáhali pracovníci. Objevovaly se nápisy, osobní motivy, ornamenty a spousta jiných zajímavých malůvek. Hotový výtvor se nechal půlhodinky zaschnout, nebo se vysušil fénem a poté se zaschlá henna sloupla a tetovačka byla na světě. Uživatelé (i pracovníci) si mohli vyzkoušet, zda by tetování na vybraném místě skutečně chtěli a zda by s ním dokázali žít. Pracovníci vědí, že oni ne :-D Část našich výtvorů si můžete prohlédnout ve fotogalerii. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

 

Letní nákupy

Letošní léto se neslo ve znamení velkých nákupů. Díky příspěvkům z Nadace Synot jsme si mohli prostřednictvím sportovního grantu zakoupit nové florbalové vybavení a prostřednictvím grantu školské a zájmové činnosti výukové materiály, učebnice, magnetickou tabuli a perkusní hudební nástroje. Díky tomu jsme značně rozšířili a zmodernizovali vybavení klubu. Všechno nově zakoupené vybavení si můžete prohlédnout ve fotogalerii. 

Písmenkové náramky

Ve čtvrtek 27. července 2017 jsme na klubu vyráběli parádní náramky. Na výběr jsme měli písmenkové korálky, korálky se znamením zvěrokruhu, korálky se srdíčkem a samozřejmě širokou škálu barevných korálků. Udělat si radost náramkem, nebo vyrobit někomu dáreček, a zároveň si procvičit jemnou motoriku, přišlo 7 slečen. Navlékali jsme celé odpoledne, takže každý, kdo chtěl, se mohl stavit. Nejprve bylo třeba rozhodnout se, jaký náramek se bude vyrábět a vybrat vhodné korálky a už jen mít trpělivost s navlékáním. Nejednou jsme totiž museli rozsypané korálky sbírat. Výsledky byly ale nakonec moc pěkné a nápadité. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

 

Výroba domácí zmrzliny

V pondělí 17. července jsme na klubu bojovali s vysokými venkovními teplotami a vyráběli domácí zmrzlinu. Rozhodli jsme se pro dvě varianty - jahodový sorbet a čokoládový krém. V prostřední místnosti jsme s uživateli nachystali pracovní stůl, pomůcky a suroviny. Pracovnice uživatele poučila o bezpečnosti práce a hygieně. Rozhodli jsme se začít výrobou jahodového sorbetu. Každý uživatel dostal svůj úkol - bylo třeba očistit jahody, namixovat je a zvlášť rozvařit ve vodě cukr. Následně se obě směsi spojily, rozmixovaly a hotovou tekutinu jsme vlili do plastové vaničky. Druhý v řadě byl čokoládový krém. Pod odborným dohledem pracovnic se nachystala plotýnka a začalo se vařit mléko s cukrem. Následně do něj byla vmíchána nalámaná čokoláda a celá směs byla za neustálého míchání vařena. Jedna z uživatelek mezitím rozmixovala smetanu na tuhý krém. Po odstavení čokoládového krému z plotny a vychladnutí byly obě směsi spojeny a rozmixovány do husté čokoládové tekutiny. Takto připravená tekutina byla vlita do druhé plastové vaničky. Obě dobroty odnesli pracovníci do mrazáku, kde čekají, až si na nich v parném odpoledni všichni pochutnáme. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Nástrahy léta

Ve čtvrtek 13. července 2017 na klubu proběhla první letošní prázdninová preventivní beseda. Poslechnout si, na co si mají dát v létě pozor, přišlo 11 uživatelů. Naše povídání jsme začali bezpečným opalováním. Řekli jsme si například něco o opalovacích krémech a i o tom, jak se nespálit. Poté jsme plynule přešli na koupání a záchranu tonoucího. Tato část besedy uživatele zaujala asi nejvíc a vyvolala zajímavou diskuzi. Pracovník Pepa názorně předvedl stabilizovanou polohu. Dále jsme se pobavili například o bezpečnosti na cestách a hygieně v létě. Naši besedu jsme zakončili povídáním o bezpečném stanování. Uživatele beseda hodně bavila, jde koneckonců o téma víc než aktuální. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Šneci v peci

Ve čtvrtek 22. června jsme se na klubu opět věnovali aktivitě, která je zde asi nejoblíbenější - kuchtili jsme. Tentokrát jsme se vrhli na přípravu známé a oblíbené pochoutky - pekli jsme pizza šneky. Péct a následně jíst přišlo 5 kuchařinek a 2 kuchaři. Nejprve jsme si řekli něco o bezpečnosti a poté jsme se dali do díla. Rozdělili jsme si úkoly, takže ten dělal to a ten zas tohle a dohromady jsme napekli moc a moc šneků. Všem to šlo od ruky, dokonce o některé úkoly byl obrovský zájem - třeba o kladení šunky a sýra na rozválené těsto. Nutno přiznat, že sem tam se pláteček někam vytratil, ale nakonec nám vše vystačilo a šneci se nám moc povedli a asi nemusíme dodávat, že nezbyl ani drobek! 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Další podpora od Nadace Synot

Další dobrá zpráva! Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou podpořila i naši žádost o grant na školskou a zájmovou činnost. Moc děkujeme! 

Recyklace

Ve čtvrtek 15. června se na klubu konala preventivní beseda s názvem Recyklace. Jak to už u našich výstižně pojmenovaných besed bývá, název odpovídal obsahu - zabývali jsme se recyklací :-) Nejprve jsme si vysvětlili, co to vlastně recyklace je, a vysvětlili jsme si i pojmy upcykling a downcykling. Bavili jsme se o významu a důvodu recyklace a pak už jsme se zabývali konkrétním odpadem a správným nakládáním s ním... papír, sklo, plasty, oblečení, kovy až jsme se dostali s nadměrným odpadem až do sběrného dvora. Ukázali jsme si, kde v našem okolí můžeme recyklovat, kde to máme na sběrné místo nejblíže a nakonec jsme si ukázali pár inspirativních výrobků, které vzešly z odpadu (upcykling) :-) 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Preventivní beseda pro zamilované

Máj je lásky čas... A proto tento měsíc proběhla na klubu preventivní beseda pro zamilované, ale samozřejmě nejen pro ně. Vždyť kdo není zamilovaný teď, může se zamilovat v budoucnu. Cílem besedy bylo seznámit účastníky s pojmem rizikové sexuální chování, co jim hrozí, když se budou takto chovat a jak se tomu bránit. Besedy se zúčastnilo 9 uživatelů, 4 kluci a 5 holek. Nejprve jsme se věnovali tématu pohlavně přenosné nemoci, kdy mě nejprve zajímalo, kolik informací uživatelé o dané problematice mají. Někteří nevěděli skoro nic, někteří něco, ale každopádně jsem zjistila, že beseda jim dá hodně nového. Poté jsme si vymezili další rizika, která hrozí při nechráněném sexu, včetně něchtěného těhotenství. Následovaly rady, jak se všem těmto rizikům vyhnout. Po besedě byl prostor pro diskuzi. Někteří měli opravdu všetečné dotazy, na všechny jsme ale dokázali najít odpověď. Uživatele beseda moc bavila, téma je pro ně dost aktuální. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Motokáry Staré Město

Ve čtvrtek 18. května jsme pořádali dlouho naplánovanou akci - šli jsme na motokáry do Starého Města. Šlo s námi 10 šikovných ,,řidičů" - 5 holek a 5 kluků. Někteří přišli na sraz, který byl na klubu, jiní přišli přímo k motokárám. Po příchodu všech, se kterými jsme počítali, jsme vstoupili přímo do areálu motokár. Následovaly bezpečnostní a provozní informace a pak výběr vhodné helmy. Rozdělili jsme si pořadí, kdo kdy pojede. Na každého nakonec vyšly 2 jízdy po deseti minutách, takže se všichni vyřádili až až. Samozřejmě jsme se nevyhnuli drobným karambolům, jako třeba srážce s pneumatikami, které určují dráhu, ale nikomu se nic nestalo a motokáry to taky přežily :-) Po příjezdu do Uherského Hradiště jsme super odpoledne zakončili zmrzkou a šlo se domů. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

TULiP byl i letos podpořen Nadací Synot! 

I tento rok nám Nadace Synot založena senátorem Ivo Valentou udělala velkou radost. Podpořila totiž naši žádost o sportovní grant, který využijeme na obnovu florbalového vybavení. Moc děkujeme! 

Pudingové řezy

Ve čtvrtek 4. května jsme na pořadu dne měli vaření, respektive pečení a to přesněji pečení pudingového řezu. Akce se nakonec zúčastnilo 6 lidí, kteří se rovnocenně podělili o potřebné výrobní úkony pod vedením pana vedoucího. A protože pan vedoucí do té doby pudingové řezy nikdy nedělal, užili jsme si při výrobě hodně legrace :-) Odnesli jsme si také dvě cenná ponaučení. Prvním z nich je, že bílek neušleháš, když v něm máš žloutek. Druhé ponaučení, dávejte si pozor na jednotky uváděných surovin a jejich převody, protože pak se vám snadno může stát, že ,,je toho těsta nějak málo?!" (gramy místo dekagramy) :-). Nakonec se i přes tato drobná zaváhání podařilo těsto připravit a dokonce i puding a oba komponenty spojit v jeden chutný celek, který jsme dozdobili/dochutili přípravkem ze zakysané smetany a mohutně zasypali grankem, čímž se stal řez naprosto neodolatelným a nepřekonatelně dobrým :-) 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Turnaj NZDM v malé kopané

V sobotu 22. dubna se ve Zlíně na Jižních Svazích opět uskutečnil Turnaj nízkoprahových klubů v malé kopané. Ani letos jsme zde nechyběli, i když sestavit tým pro letošní rok nebylo snadné. Je potřeba zde také vyzdvihnout roli Zlínského kraje, který jednak celou akci zašťiťoval a také podpořil naši účast díky projektu "TULiP v akci" z Programu na podporu nestátních neziskových organizací, škol a školských zařízení v oblasti prevence rizikových typů chování v roce 2017 (RP07-DT1-17). Poděkovat bychom chtěli také Nadaci SYNOT zřizované senátorem Ivo Valentou, která nám umožnila prostřednictvím sportovního grantu z loňského roku zakoupit krásné nové dresy, díky nimž jsme byli na hrací ploše nepřehlédnutelní. A nejenom díky nim. A jak jsme tedy vlastně dopadli? Na začátku turnaje jsme se sice trochu hledali, ale pak jsme předváděli houževnatý a bojovný fotbal. Bohužel jsme měli trochu smůlu v koncovce, ale i tak se za svůj výkon vůbec nemusíme stydět, ba naopak - byli jsme vyrovnaným soupeřem pro všechny týmy turnaje. Nakonec z toho bylo krásné 5. místo, ale co je ještě důležitější, všichni hráči odcházeli z turnaje s dobrým pocitem, že bojovali jako tým a to je ve fotbale přece to nejdůležitější :-) 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

První pomoc

Dne 21. 4., tedy netradičně v pátek, se uskutečnila preventivní beseda na téma první pomoc. Hlavním cílem bylo uživatele informovat o poskytování první pomoci u nejrůznějších poranění a stavů, se kterými se mohou v reálné situaci setkat. Nejprve jim bylo vysvětleno, co vlastně samotný pojem první pomoc znamená a jaké jsou hlavní cíle poskytování první pomoci. Prostor v průběhu akce dostala i důležitá telefonní čísla (linky), na která se mohou v případě potřeby obrátit, a na tyto informace pak navázal postup, jak se zachovat při přivolání zdravotnické záchranné služby. Část akce byla zaměřena na správné provedení neodkladné resuscitace ve spojitosti s narušením správného fungování některé ze základních životních funkcí. V průběhu akce byli užvatelé dále seznámeni s jednotlivými poraněními jako popáleniny, krvácení, úpal a úžeh. Ke konkrétním poraněním jim byl poskyt návod, jak je správně ošetřit. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Komediální přespávačka

Před Velikonocemi jsme v TULiPu zvládli ještě komediální přespávačku! Na klubu jsme spali konkrétně ze středy 12. dubna na čtvrtek 13. dubna. Nakonec přišlo 7 spáčů, z toho bylo 6 holek a 1 kluk. Ten se ale nenechal vyvést z míry a přítomnost tolika děvčat mu vůbec nevadila. Přespávačku jsme začali první komedií, během které jsme připravovali večeři, u které jsme se drželi klasiky v podobě toustů. Po filmu jsme si zahráli šipky a poté jsme si pustili druhý, a zároveň i poslední, film naší přespávačky. Spát jsme šli asi kolem jedné hodiny ráno, ale celý klub ztichl až tak za hodinu, štěbetalky si sdělovaly zážitky a dojmy. Budíček jsme měli stanovený na osm hodin ráno. Některým se nechtělo z postele, ale pohled na výbornou snídani je z ní hravě dostal. Po snídani jsme uklidili klub a vydali se vstříc velikonočním zážitkům! 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Zdobení vajíček

V pátek 7. dubna jsme se na klubu připravovali na Velikonoce typickou tradicí - zdobili jsme vajíčka. Vajíčko si přišlo nazdobit 11 uživatelů, z toho 3 kluci a 8 holek. Nejprve jsme vajíčka uvařili. Poté se každý rozhodl, jak a čím si vajíčko nazdobí. Měli jsme na výběr laky na nehty, lihové fixy, klasické barvy, třpytivé barvy i samolepky. Njevíce uživatelů se rozhodlo pro klasické barvy, vajíčka si potom dozdobili samolepkami, ale ani laky na nehty nezůstaly v pozadí. Někteří si vajíčko snědli ještě na klubu, jiní si ho možná dají na večeři a některé slečny ho jistě dají koledníkům. Tyto slečny jsme ale upozornili na to, že pak už vajíčka nebudou jedlá. Všechna vajíčka se nám moc povedla, výsledky byly hodně rozmanité. Celá akce byla fajn. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.