Kontaktní informace
Najdete nás na facebooku... Klikněte SEM.

Adresa: Nádražní 29, 686 01 Uh. Hradiště

Telefon: 606 672 239, kancelář 725 520 998

E-mail: tulip@uhradiste.charita.cz

URL: www.klubtulip.cz

Vedoucí projektu: Mgr. et BcA. Josef Kostka

Kapacita: 15 osob klub v daný okamžik

1 osoba street v daný okamžik

Otvírací doba: 13.hod - 18. hod (mimo středy)

červenec/srpnen: 12.hod - 17.hod. (kromě středy)

Terénní forma: úterý a čtvrtek (14:30 - 17:00).
Principy nízkoprahovosti:
Základním principem nízkoprahovosti je poskytovat služby tak, aby bylo všem z cílové skupiny umožněno zejména
  • - maximální otevřenost a přístupnost všem osobám cílové skupiny
  • - pobyt v bezpečném prostoru pro realizaci vlastních nápadů a aktivit
  • - služby jsou poskytovány zdarma
  • - využívání služeb je možné kdykoliv v otevírací době zařízení
  • - zájemce o službu má právo zůstat v anonymitě - postačí jméno a věk
  • - není nutná žádná registrace či vstupenka
  • - uživatel má svobodu volby v chování i ve volbě vykonávaných činností.

Aktuálně

Manipulace

Dnes byla na pořadu dne preventivní beseda o manipulaci. Především jsme si vysvětlili pojmy, které jsou s tímto fenoménem úzce spojeny - co to vlastně je manipulace, jak ji poznáme, jaké má znaky, jaké jsou charakteristické  znaky manipulátorů a jejich důvody k tomuto chování a poté jsme si uváděli příklady a besedovali a sdíleli osobní zkušenosti. Zaměřili jsme se také na manipulaci ze strany médií a bavili se o poplašných zprávách, hoaxech a podobně. Také jsme se věnovali manipulaci v každodenním životě, která nemusí být nutně špatná (např. výchova apod.) a vymezili jsme si hranice mezi manipulací, motivací a stimulací. 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

 Jablečný piškot

Na dnešní odpoledne jsme si připravili pečení jablečného piškotu. Suroviny jsme si nakoupili den předem a Pepa přinesl jablka ze zahrádky. Zúčastnění uživatelé si po poučení o bezpečnosti umyli ruce a dali do práce. Někdo čistil a krájel jablka, jiný vážil suroviny a další obsluhovali kuchyňského robota při mísení těsta. Nejvíc práce nám dalo asi šlehání žloutků a sněhu z bílků, který ne a ne ztuhnout. Nakonec to ani úplně nevadilo a těsto se povedlo i tak. A pak už jsme jen těsto nalili do formy a prokládali jej jablky nakrájenými na plátky. Vrch jsme posypali cukrem a skořicí. Za hodinku byl skvostný koláč na světě! :) 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Bowling

Poslední zářijovou akcí byla 17.9. návštěva bowlingu. Naposledy jsme podobnou akci ukutečnili před více jak pěti lety!!! Bylo na čase ji tedy zopakovat, protože i naši uživatelé o ni projevili zájem v dotazníčcích hodnocení služby, které vyhodnocujeme dvakrát ročně. Vyrazili jsme tedy na procházku podél Moravy až do Sportcentra, kde jsme měli zamluvenou dráhu. Uživatelů se zúčastnilo osm. Pozitivní je, že všechny zúčastněné hra bavila, pro některé to byla i bowlingová premiéra a hlavně a především a to bych chtěl zdůraznit - nikdo nenechal ruku v kouli :) takže jsme se všichni vrátili ve zdraví a s dobrým pocitem ze hry.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Grilovačka

Druhou zářijovou akcí byla ve čtvrtek 12.9. velmi oblíbená grilovačka. Ani vlastně nevíme, proč se tato akce těší takové oblibě ..ale samozřejmě, že víme :)  Je to vždy příjemně strávené odpoledne se spoustou dobrého jídla, které si všichni užijeme. A nejinak tomu bylo i tentokrát. Do akce se zapojilo devět uživatel, kteří se bez otálení jali čistit, krájet a připravovat maso, chystat zeleninu a kompletovat špízy. Zanedlouho se již do klubu z balkonu, kde jsme grilovali, nesla libá vůně. Všechny, kdo se do akce aktivně zapojili a přiložili ruku k dílu, čekala zasloužená odměna. A i tentokrát byla šťavnatá a propečená tak akorát :)

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Škola volá

Dnešní preventivní besedy se zúčastnilo šest uživatelů. Úvodem jsme si povyprávěli zážitky z prázdnin a následně jsme navázali tématy, které jsme si na tuto besedu připravili. Zopakovali jsme si pravidla chování v kolektivu spolužáků a to hlavně v rámci šikany, podrobně jsme vysvětlili uživatelům, jak se zachovat, pokud se osobně s títmto problémem ve škole setkají a na koho se v této chvíli obrátit o radu či o pomoc. Jako další následovala pravidla silničního provozu při cestě do školy. V neposlední řadě jsme si podrobně vysvětlili, jak se efektivně připravovat na hodiny v rámci školní přípravy, a také jsme uživatelům připomněli možnost doučování a přípravy do školy na klubu, jenž mohou využít. Na závěr jsme společně diskutovali o zkušenostech a konkrétních případech, se kterými se uživatelé ve škole setkali, ať už v jakékoli ze zmiňovaných oblastí.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Tvořeníčko

Na dnešní akci v rámci tvoření jsme se moc těšili, jelikož jsme si na klub pořídili vypalovací pájku na dřevo, se kterou se dá vytvořit spousta zajímavých věcí, včetně vypalování písmen do dřevěného povrchu, jelikož má tato pájka několik nádstavců s různě tvarovanými hroty. Také jsme si na některé dřevěné šablonky, které jsme k této příležitosti zakoupili, vybrali zdobicí třpytky v různých velikostech a barvách, které se uživatelům velmi líbily a ačkoliv byla účast na dnešní akci nízká a to v počtu tří uživatelů, přesto jsme si tvořeníčko náramně užilii a všichni zapojili svoji kreativitu a fantazii. Brzy vznikaly krásné šperky v podobě barevných dřevěných náušnic nebo přívěsků, dokonce některá děvčata se s předstihem pustila do výroby vánočních ozdob v podobě hvězdiček apod. Naučili jsme se dnes mnoha novým dovednostem, které uživatelé vzhledem k praktické zkušenosti, mohou využít i v budoucnosti.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Kosmetické odpoledne

Na dnešní letní den jsme si připravili akci s názvem kosmetické odpoledne, kterou jsme již dlouho dopředu plánovali. Ačkoli účastníků bylo dnes jen šest, a to díky prázdninovému termínu, tuto akci jsme si všichni naplno užili. Na začátek jsme si pověděli něco o ošetření pleti, také to, kterak dosáhnout krásných a zdravých vlasů za pomoci domácích surovin.  Poté jsme se pustili do praktické části. Největší ohlas získalo barvení pomocí barevných vlasových kříd, kdy se holky vskutku činily a hýřily nápady v podobě různých barevných kreací. Mnohé z nich prokázaly notnou dávku šikovnosti a kreativity v rámci barevnosti účesu. Na závěr naší odpolední zkrášlovačky jsme vše ještě doladili líčením, kdy se zapojil překvapivě také jediný zástupce chlapců na této akci. Uživatel práci s líčidly ovládl evidentně lépe, než kterákoli z dívek a ačkoli jsme jej ujišťovali, že mu to lépe sluší bez makeupu, na tom, že si chce líčení vyzkoušet, trval. Při tomto dnešním odpoledni jsme si v plné míře užili zábavy, poučení v různých oblastech a v neposlední řadě radost z krásného a zářivého zevnějšku nás všech a společně jsme se shodli, že si podobnou akci určitéhě brzy znovu zopakujeme. 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Osvěžující letní drinky

Na dnešní odpoledne 8.8.2019 jsme si připravili osvěžující letní drinky. Nakoupili jsme spoustu  ingrediencí jako džusy, ovoce, smetanu, kávu, kokosové mléko... Vytiskli jsme pár receptů na dobré nealkoholické drinky a pustili se do toho. Zájemců přišlo celkem jedenáct. Někdo měl chuť na ledovou kávu, jiný na osvěžující ovocný nápoj s ledem. Někdo si namíchal drink dle své fantazie, někdo podle receptu, např. Mojito nebo PiňaColádu. Musíme uznat, že všem to moc chutnalo a všichni byli se svými nápoji velice spokojeni. U přípravy drinků jsme si také povídali, odkud pochází různé druhy ovoce či jiných potravin, které jsme používali právě na naše lahodné nápoje. 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

 První pomoc

Jako téma červencové prventivní besedy jsme si zvolili První pomoc. Na preventivku dorazilo šest uživatelů. Vzhledem k tomu, že teď o prázdninách je toto téma velmi aktuální, zaměřili jsem se především na prevenci úrazů. Poté jsem společně rozproudili debatu o tom, kdo z účastníků má jakou osobní zkušenost s poskytováním první pomoci. Zopakovali jsem si důležitá telefonní čísla v rámci přivolání pomoci a v části teoretické jsem se pobavili o postupech, jak v konkrétní situaci zareagovat. V neposlední řadě jsme si pověděli o různých formách poskytnutí pomoci. Uživatelé se aktivně zapojovali do diskuze a téměř každý obohatil naše povídání o vlastní zkušenost nebo názor. Rovněž uživatelé prokázali dobré vědomosti, jak se zachovat při přivolání nebo poskytnutí pomoci.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Beton

Ve čtvrtek 18.7.2019 jsme měli na klubu akci Beton. V jejím průběhu jsme z betonové směsi a tátky vyráběli různé dekorační předměty - svícny, obaly na květináče, trpaslíky apod. Na začátku akce jsme zúčastněné seznámili s bepečností práce. Během práce bylo potřeba si dávat pozor hlavně na cement, který je v betonové směsi. Co dělat, když by se někomu ze zúčastněných dostal do oka a jak si chránit pokožku při kontaktu s ním. Poté jsme se zúčastněným vysvětlili postup práce - přípravu směsi, poměry, postup práce, schnutí a dali jsme se do díla. Každý se zaměřil na předmět svého zájmu a postupně jsme balkon zaplnili nejrůznějšími výrobky.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Plackovaná

Dnes se na klubu konala akce Plackovaná. Každý z účastníků měl možnost, vyrobit si dvě placky, dle své představy. Zúčastnění si našli na internetu svůj "vyvolený" obrázek, ten si v programu vložili do šablony tak, aby vypadal k světu. Šablonu s obrázkem jsme vytiskli. Zájemci si ji pak vystřihli, což byl hodně častý kámen úrazu a někomu se to povedlo až na několikátý pokus. Poté si obrázek vložili do plackovacího stroje a za odborného vedení si vylisovali placky. Toť vše - krásné, jednoduché, praktické :)

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Jak přežít léto

Jako téma dnešní preventivní besedy jsme si zvolili, jak přežít léto. Odpoledne se na preventivku sešlo osm uživatel, kteří si nejen informace vyslechli, ale téměř každý přispěl do následné diskuze svými dotazy, zkušenostmi nebo připomínkami. Tato beseda byla pro všechny zúčastněné velmi prospěšná a také poučná. Povídali jsme si o nástrahách, ať už v rámci bezpečnosti např. u cyklistiky, také o tom, jak se zachovat, když se někdo v našem okolí topí. Zopakovali jsme si, jak poskytnout první pomoc a při této příležitosti jsem se naučili, jak postiženého uložit do stabilizované polohy. Řekli jsme si několik slov o tom, jak předcházet úpalu, úžehu a také to, jaké ochranné pomůcky používat a jak se správně chovat při opalování a dlouhodobějšímu pobytu na slunci. Připomněli jsme si něco o pravidlech zvýšené hygieny v letních měsících. Na závěr jsme si naše povídání ještě zpestřili několika osobními zážitky z různých pobytů. 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Sacher dort

Tato akce měla být zahájením dortové sezony. Vzhledem k úrovni zapojení uživatel se však dortová sezona konat nebude :) Do akce se zapojilo jen pět uživatelů, ale včetně některých odborníků z cukrářského oboru. Dorty často na klubu nepečeme, o to víc jsme se snažili držet postupu, který sice není složitý, ale na kterém o to víc záleží. Těsto se nám nakonec povedlo a dokonce se i pěkně upeklo. Vychladlý korpus jsme mírně skrojili do roviny a poté rozkrojili a natřeli marmeládou uvnitř i po stranách. Druhý den jsme udělali polevu a dort polili a nutno dodat, že vydatně! Všem, kdo dort ochutnali, chutnal a byl i lahůdkou na pohled...škoda jen té slabší účasti...většinu dortu tak museli sníst chudáci pracovníci :)

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Potisky

Na dnešní odpoledne 4.6.2019 jsme si naplánovali potisky na trička, vaky a tašky. Na tuto akci jsme se moc těšili a také jsme se sešli v hojném počtu, přišlo celkem jedenáct uživatelů. Nachystali jsme si nůžky, doplnili barvu do tiskárny, žehličku, podložku na žehlení, fotky, které si uživatelé vybrali dopředu a mohli jsme začít. Pořídili jsme speciální fólie na světlý textil, na které se natiskly obrázky na inkoustové tiskárně, také fotky, nápisy a ty se potom nažehlovaly na připravená trička a batohy. Někdo si vybral citát, někdo zamilovanou fotku nebo si rovnou vytvořil koláž fotek. Procvičili jsme si u toho úpravu fotek a  poučili se o bezpečnosti práce, jelikož jsme pracovali se žehličkou. Všichni pracovali s nadšením, akce byla vydařená a účastníci byli se svými výrobky spokojeni. 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Tik Tok

Ve čtvrtek 23.5.2019 se na klubu konala preventivní beseda o aplikaci Tik Tok. Nakonec se sešlo sedm posluchačů. V preventivní besedě jsem se bavili o tom, kde a jak tato aplikace vznikla, k čemu slouží a jak a kým může být zneužita. Právě na tuto oblast jsme navázali v další části besedy, která byla zaměřena na sexuální predátory, číhající na síti, kteří mohou člověka kontaktovat třeba právě prostřednictvím této, ale i jiných aplikací. Pustili a rozebrali jsme si několik videí na toto téma a diskutovali o problematice. Obsah videí některé zaskočil. Nakonec jsme si dali několik rad, jak se zachovat ve chvíli, kdy člověka kontaktuje sexuální agresor.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Grilovačka

Na čtvrtek 16.5.2019 jsme si naplánovali grilovačku. Žádná složitá věc. Maso jsem si naložili den předem. Ve čtvrtek odpoledne jsem si vytáhli gril na náš skromný balkónek a po třetí hodině se dali do grilování. Všichni zúčastnění byli poučeni o bezpečnosti a  potřebě dodržovat hygienické standardy chování. Rozdělili jsme si úkoly a dali se do práce. Někdo krájel zeleninu, jiný hlídal gril a obracel maso, další se postarali o sevírování a samozřejmě potřebný úklid a mytí nádobí. Zkrátka a dobře, kdo chtěl ochutnat dobrotu z grilu, musel přiložit ruku k dílu...a tak to má být! ;)

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Karaoke - soutěž

První květnový pátek na klubu proběhla soutěž v karaoke. S nápadem přišel jeden z našich uživatelů. I když jsem rozdávali přihlášky s dostatečným předstihem, nebýt několika přítomných, kteří se do akce zapojili spontánně, neměli bychom kvůli absenci přihlášených koho poslouchat. Nakonec se ale našlo dostatek účinkujích a tak mohla odborná porota i publikum ocenit jejich výstupy. Samozřejmě, že vše proběhlo v náležité atmosféře a program byl zakončen vyhlášením vítězů a předáním diplomů a zasloužených cem.  Zpěvu zdar! 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Eko

Ve čtvrtek 25.4.2019 se na klubu konala preventivní beseda s názvem Eko. Jak z názvu vyplývá, obsah se týkal ekologie.  Nejprve jsem si představili akci Ukliďme Česko, která je poslední dobou k vidění a slyšení v médiích. Představili jsme si myšlenku akce, kdo ji realizuje a jak je možné se do akce zapojit. Poté jsme se v besedě zaměřili na sběr a třídění odpadu. Pobavili jsme se o tom, jak je možné který odpad dále využít a proč je nezbytné odpady třídit. Ukaázali jsme si příklady z praxe, různou podobu sběrných nádob a jejich umístění na území Uherského Hradiště (mapka na stránkách města). Více jsme se zaměřili na nový druh sběru - potravinářských tuků - a ukázali si, kde v naší blízkosti můžeme takový kontejner najít. Nakonec jsem si pustili kratičký dokument o třídění odpadu v našem městě a krátce podiskutovali - bohužel nikdo nenašel odpověď na to, kde končí jeho odpadky, zda na skládce, či ve spalovně...což je na zamyšlenou.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.


Velikonoční tvoření

Na odpoledne 16.4. 2019 jsem si naplánovali velikonoční tvoření. Nachystali jsme si spoustu výtvarných potřeb a začali jsme tvořit. Někdo si vyrobil přáníčko, druhý namaloval a polepil vajíčka a vyrobil z nich zápich do květináče. Také jsme vystřihovali z filcu králíčky a kuřátka. I když nás bylo jen pár, všichni byli moc šikovní a výrobky byly moc pěkné a pestré. Jistě udělaly radost doma maminkám. Celé odpoledne jsme si také povídali o tom, jak uživatelé s rodinami tráví Velikonoce, jaké dodržují zvyky apod. Bylo to příjemné odpoledne :) 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Vítání jara

V úterý 9. 4. 2019 jsme u nás vítali jaro :) Akce probíhala celé odpoledne a byla rozdělena na dvě části. Ta první spočívala ve výsadbě bylinek, kytiček a dalších rozličných rostlin na našem balkónku. Ta druhá "zásobovací" ve výrobě pomazánek. I když se ze začátku zdálo, že se skoro nikdo nezúčastní, nakonec se do akce zapojilo osm uživatelů. Ti odvážnější, co se nebáli ušpinit od hlíny, sázeli a přesazovali. Ti "hladovější" zase kuchtili. Nakonec se vše podařilo a balkón se změnil k nepoznání a všichni byli zasyceni. Snad se nám sazeničky ujmou a "zahrádka" nám bude dlouho dělat radost a třeba přinese i nějaký ten plod ;)

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Dredy

Ve čtvrtek 4. 4. 2019 jsme si naplánovali vyrábění umělých dredů. Nakoupili jsme spoustu barevné vlny na tvoření, gumičky do vlasů a pustili se do práce. O pletení dredů byl veliký zájem. Celkem dorazilo devět uživatelů a dokonce mezi nimi byli i tři kluci. Ukázali jsme uživatelům, jak se s vlnou pracuje, vysvětlili jsme si celý postup a šli na věc. Poučili jsme se, že zpracovávání vlny se nazývá plstění. Každý si vybral barvu, jaká se mu líbila. Někdo si vyzkoušel jen jeden dred, další si jich udělal hned několik . Dredy vypadaly moc hezky a někteří si je nechali i naplést do vlasů. Povídali jsme si u práce také o tom, jaký je rozdíl mezi pseudo dredy, fake dredy a opravdovými dredy. Bylo to fajn tvořivé a poučné odpoledne :)

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Sociální inteligence

Na odpoledne 28. 3. 2019 jsme si na klubu připravili preventivní besedu na téma sociální inteligence. Zúčastnilo se celkem patnáct uživatelů. Nejdříve proběhla část teoretická, kde jsme si vysvětlili podstatu tohoto termínu , co tento pojem vlastně znamená atd. Řekli jsme si společně také něco o vzniku řeči, vysvětlili jsme si význam a vznik některých mezi uživateli méně známých pojmů jako např. komunikace verbální a nonverbální, použití těchto forem v praktickém životě. Poté jsme si v rámci řeči těla uvedli mnoho příkladů v praktické ukázce. I zde se uživatelé spontánně zapojovali. Tato beseda byla pro všechny přínosná hlavně tím, že měli možnost slyšet řadu příkladů a zkušeností z běžného života, dozvěděli se také mnoho nových informací a mají možnost je efektivně využít dle svých konkrétních potřeb ať už ve škole nebo při jednání na úřadech či pracovních pohovorech. A samozřejmě i mezi svými kamarády... :) 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Jarní šátečky

Na dnešní odpoledne 19.3.2019 jsme si naplánovali pečení šátečků z listového těsta. Na tuto akci jsme se moc těšili. V plánu byly jak slané, tak sladké šátečky . Nakoupili jsme spoustu ingrediencí a pustili se do toho. Sešlo se celkem pět zájemců o akci. Hezky jsme si rozdělili práci a šlo nám to pěkně od ruky. Někdo se pustil do válení těsta, někdo v kuchyni chystal slanou náplň z osmažené cibule, slaniny a kysaného zelí, dochucené červenou paprikou a kmínem. Sladké jsme plnili marmeládou, povidly a nutelou, upečené jsme posypali cukrem. Ze zbytku těsta jsme upekli slané tyčinky. Všem výsledky naší společné práce chutnaly a šátečky mizely pod rukama a bylo vidět, že vaření a pečení mají uživatelé v oblibě.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

 

Šperky z pryskyřice

Na dnešní odpoledne 14.3.2019 jsme si naplánovali výrobu šperků z pryskyřice. Nachystali jsme si přívěsky - lůžka s očky ve tvaru kolečka, kotvy, oválku či ozdobného rámečku. K dalšímu tvoření jsme potřebovali obrázky, fotky, třpytky a spoustu výtvarných potřeb a pustili jsme se do toho. Sešlo se celkem osm uživatelů. Každý mohl ukázat, jakou má fantazii a vyrobit si šperk podle svého gusta. Někdo zalil do pryskyřice jen obrázek, druhý zalil třpytky, jiný obojí. Nachystané šperky se musely dát zaschnout do druhého dne, pak jsme je navlékli na kůži. Povedly se velice pěkné přívěsky, byly barevné a pestré. Takovéto šperky jsme vyráběli poprvé a velice se nám to zalíbilo. Spotřebovali jsme veškerý materiál a určitě akci zopakujeme. Velice nás potěšilo, že se do akce zapojil i jedn uživatel, který vyrobil šperk pro maminku jako dárek. 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Sportovní odpoledne na Orlovně

Na dnešní den 28.2.2019 jsme si naplánovali sportovní odpoledne v nedaleké tělocvičně Orla. Nachystali jsem si pomůcky a společně s uživateli vyrazili. Sešlo se celkem devět nadšených sportovců. Všichni se těšili, že si můžou dát pořádně do těla a vyřádit se. Nejvíce se hrál fotbal. Kopání do balonu si oblíbila hlavně děvčata. Některým se hodily zkušenosti nabité v kroužcích, které dnes mohly uplatnit. Hrál se také badminton, někteří zkoušeli žonglování s tyčkami. Také jsme sebou měli novou sadu na slackline a tu jsme museli vyzkoušet. Natáhli jsme ji přes celou tělocvičnu a zkoušeli balancovat na nataženém laně. Byla celkem legrace se na něm udržet. Všichni jsme se příjemně odreagovali a pro všechnY to bylo moc fajn odpoledne :)

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Hamburgery

Na pátek 22.2.2019 jsme si naplánovali výrobu hamburgerů. Sešlo se celkem osm uživatelů, kteří měli zájem se na přípravě této dobroty podílet. Připravili jsme si potřebné suroviny, řekli jsme si něco k pravidlům bezpečnosti, poté jsme si rozdělili úkoly a dali se do díla. Holky se snažily a s chutí se chopily každé práce, dokonce ani na krájení masa a cibule nikdo nežehral. Nejmladší z účastníků se ujal výroby dresinku , radost pohledět. Zatím, co děvčata krájela vše potřebné, vedoucí Pepa nám namlel maso, ještě také vytvořil formičku z pet láhve, to abychom měli hamburgery jak se patří do tvaru a už rozehříval na balkoně gril. Nosili jsme mu takto připravené maso a protože nám šla práce pěkně od ruky, měl Pepa s grilováním celkem kalup, za chvíli se vůně linula po celém klubu. Na velké táci jsme si dali nakrájené bulky, natřeli dresingem, pokladli sýrem a zeleninou a hamburgry jak se patří obložili. Nejen, že náramně vypadaly, ale také náramně chutnaly.

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Valentýnské muffiny

V úterý 12. 2. 2019 jsme na klubu pekli muffiny. Nejprve to vypadalo, že se ani akce neuskuteční, protože se nikomu nechtělo nic dělat, ale nakonec jsme uživatele do práce motivovali a ti co se zapojili, nelitovali. Jelikož odměna byla vskutku famózní. Zúčastnilo se celkem osm uživatelů, nejprve jsme si zopakovali pravidla bezpečnosti a následně se pustili do díla. Nejprve jsme začali s přípravami surovin na těsto, největším oříškem bylo pro děvčata rozklepnutí vajíčka, ale i to si nakonec všechna vyzkoušela a naučila. Umíchali jsme tedy těsto, které jsme ještě vylepšily jablky a kakaem, poté jsme jím naplnily připravované papírové košíčky a upekli. Vůně se šířila celým klubem. Muffiny jsme ještě ozdobili šlehačkou a barevnou rýží. Vypadaly moc hezky a jen se po nich zaprášilo. Děvčata si při práci vyzkoušela nejen svoji šikovnost, ale také kreativitu a týmovou spolupráci. Nyní mají možnost si podobnou laskominu připravit také doma :) 

Akci spolufinancoval Zlínský kraj z projektu "Akční klub" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Agrese a šikana

Druhou letošní preventivní besedou (7.2.2019) bylo myslím dost aktuální téma a to agrese a šikana. Je to problém, se kterým se můžeme setkat často, jak v rodině, ve školách, tak přes mobilní sítě, na ulici, v různýách sportovních klubech apod. Zájemců o téma se sešlo celkem osm. Měli jsme přichystanou prezentaci a dvě krátká videa - př&