Kontaktní informace
Najdete nás na facebooku... Klikněte SEM.

Adresa: Nádražní 29, 686 01 Uh. Hradiště

Telefon: 606 672 239, kancelář 725 520 998

E-mail: tulip@uhradiste.charita.cz

URL: www.klubtulip.cz

Vedoucí projektu: Mgr. et BcA. Josef Kostka

Kapacita: 15 osob klub v daný okamžik

1 osoba street v daný okamžik

Otvírací doba: 14.hod - 19. hod (mimo středy)

červenec/srpnen: 12.hod - 17.hod. (kromě středy)

Terénní forma: úterý a čtvrtek (14:30 - 17:00).
Principy nízkoprahovosti:
Základním principem nízkoprahovosti je poskytovat služby tak, aby bylo všem z cílové skupiny umožněno zejména
  • - maximální otevřenost a přístupnost všem osobám cílové skupiny
  • - pobyt v bezpečném prostoru pro realizaci vlastních nápadů a aktivit
  • - služby jsou poskytovány zdarma
  • - využívání služeb je možné kdykoliv v otevírací době zařízení
  • - zájemce o službu má právo zůstat v anonymitě - postačí jméno a věk
  • - není nutná žádná registrace či vstupenka
  • - uživatel má svobodu volby v chování i ve volbě vykonávaných činností.

Aktuálně

Tvořivé odpoledne

Tvořivé odpoledne na klubu nabízelo velmi rozmanité možnosti pro všechny zúčastněné. Různobarevné korálky, peříčka, barevné bužírky a spousta různých komponentů skýtala velký prostor pro fantazii a kreativitu nás všech. Děvčata nejprve v přehršli barevných lákadel vybírala tu správnou barevnou kombinaci pro sebe a poté si začala radit navzájem. Fantazie každého pracovala na plné obrátky a bylo to vidět na výsledcích. Náramky pletené z bužírky a písmenkové náramky sklidily velký úspěch u všech a zdobily zápěstí nejen děvčat, ale i mužské části, leč v podobě jediného chlapce mezi děvčaty, který se ovšem nenechal zahanbit a pyšnil se také povedeným dílkem. Celé odpoledne mělo velice příjemnou atmosféru.  

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Polepšovna

V horkém letním parnu se procházel v prachu vězeňského kolečka a přemítal, kde v životě udělal chybu? Kdyby tehdy ve čtvrtek 19.7. přišel do TULiPu na preventivní besedu s názvem Polepšovna, možná bylo všechno jinak. Dověděl by se spoustu důležitých informací o tom, proč vlastně dostal třídní a ředitelskou důtku, od které byl už jen krok ke snížené známce z chování. Pak by se také dověděl, co to je ústavní výchova, ochranná výchova, jaký je rozdíl mezi střediskem výchvoné péče a výchovným ústavem, co je to předběžné opatření a tak vůbec. No jo, kdyby... :) Tak asi o tom byla naše preventivní beseda. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Francouzské palačinky

V pátek 13. 7. si pro nás připravila akci jedna z našich uživatelek. Dělali jsme skvělé palačinky. Kdo přišel, ještě teď vzpomíná na akci sladkou vzpomínkou...kdo ne, ten může jen litovat...

 

Výroba zmrzliny

V horkém prázdninovém odpoledni 12. 7. jsme měli na programu výrobu zmrzliny. I když účast nebyla nikterak velká, akce to byla vydařená a vóóóňavá. Zmrzlinu jsme dělali jahodovou a čokoládovou. Nejprve jsme se seznámili s bezpečností práce a postupem přípravy této laskominy. Vše potřebné jsme si nanosili na velký stůl a dali jsme se do díla. Někdo krájel jahody, někdo odměřoval suroviny. Velkou část zabralo šlehání zmrzliny, u této důležité činnosti se vystřídali všichni a stálo to za to! Krásně napěněnou hmotou jsme naplnili připravené nádoby a vše nanosili do mrazáku. Práci vystřídalo těšení se, až bude zmrzlina připravena na konzumaci. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Výroba placek na míru

V pátek 22. 6. 2018 se na klubu uskutečnila akce Výroba placek na míru. Této nenáročné aktivity se zúčastnilo 14 uživatelů, kteří měli možnost vyrobit si připínací placku dle své libosti. Vybírat mohli z obrázků, ale také z fotek, takže odcházel s obrázkem známé osobnosti, někdo jiný třeba s fotografií rodinného příslušníka. Zkrátka a dobře, představivosti se meze nekladly :)  

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

Zamilované léto

V úterý 12. června 2018 se na klubu uskutečnila preventivní beseda s názvem Zamilované léto. Cílem besedy bylo seznámit zamilované, a nejen je, jak prožívat svou lásku bezpečně. Posluchači dostali informace o rizikovém sexuálním chování, a co jim z takového chování hrozí. Pobavili jsme se o pohlavně přenosných nemocech, nechtěném těhotenství a dalších komplikacích nedodržování pravidel bezpečného sexu. Uživatelé dostali rady, jak se tomu všemu bránit. Po besedě jsme si pustili český film o AIDS. Odpoledne proběhlo v pohodovém duchu. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

 

Pečení ovocného dortu

Tropické odpoledne 7.6.2018 jsme si na klubu zpříjemnili tím, že jsme si vyrobili dobrůtku v podobě letního osvěžení a to ovocný želatinový dort. Do díla se zapojilo 11 uživatelů. Na velký stůl jsme si připravili vše potřebné a pustili se do práce. Každý se věnoval své předem určené činnosti, vše nám šlo dobře od ruky, děvčata se projevila jako zdatné hospodyňky a jediný hoch, který se k nám přidal, se staral hlavně o technickou stránku - chlazení korpusu, což bylo v letním vedru nesmírně důležité. Dali jsme si záležet také na barevném provedení, zdobili jsme ovocem a nemohli jsme se dočkat, až se pustíme do mlsání této dobroty, která se nám skvělě zdařila a nakonec taky moc dobře chutnala. Po dortu se jen zaprášilo a na spokojené mlsouny byla radost pohledět. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Tortily

Na úterý 5. června 2018 si jedna naše uživatelka naplánovala akci tortily. Plnili jsme je kuřecím masem, zeleninou, sýrem a podle chuti majonézou, kečupem nebo obojím. Byl to velký kulinářský zážitek! 

O gamblingu

Poslední květnový den se na klubu uskutečnila preventivní beseda s názvem O gamblingu. Akce se zúčastnilo celkem 9 uživatelů s různou formou závilosti na hraní či sázení :-) Samozřejmě, že si dělám legraci, i když v poslední době se u nás dostal opět do popředí poker, takže preventivní beseda byla aktuálním varováním před vznikem závislosti jak na něm, tak také na jiných hrách. V preventivní besedě jsme se bavili o vzniku závislosti, motivech pro hru, léčbě i možných problémech, které hraní a závislost mohou přinášet. Vše zakončila diskuze o aktuálních trendech v oblasti her a sázek. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Motokáry Staré Město

Akci motokáry jsme naplánovali na 24. 5. 2018. Vzhledem k tomu, že kolem tohoto termínu akce bylo počasí více než ,,vrtkavé", už samo čekání na ni bylo adrenalinovou záležitostí. Ve čtvrtek v den ,,D" to vypadalo, že bude krásně a slunečno. Přihlášeno bylo deset dětí plus tři náhradníci, nakonec se dostavilo deset zájemců. Už na klubu se rozvinula debata o tom, jak vše bude asi probíhat, tedy vše jsme měli naplánováno téměř do puntíku. V 16 hodin jsme se vydali na nádraží, také cesta autobusem proběhla v duchu pohody. V areálu motokár jsme uživatelům důrazně připomněli bezpečnostní a provozní informace, akceptovali je s respektem. V rámci klubu jsme dětem pořídili kukly, které si všichni začali ihned zkoušet, zaujati činností jsme téměř nepostřehli, že se obloha začíná zatahovat, za chvíli bylo téměř na pováženou, zda akce vůbec proběhne, nakonec jsme se přece jen po dohodě s provozovatelem pustili do příprav na jízdu. Polovina uživatelů zaujala pozici na motokárách a vyrazila na trať, všem se dařilo, vyjma pár drobných nárazů do bezpečnostních mantinelů z pneumatik, radost nám však přece jen nakonec pokazil déšť, první pětice jízdu dokončila s drobnou újmou v podobě mokrého oblečení. Ještě jsme potom chvíli doufali, že déšť ustane, ale pršelo hodně a hustě, tak jsme akci přerušili s tím, že ostatní pojedou příště, k dobré náladě lehce zklamaných uživatelů, kteří se k jízdě nedostali, nakonec přispěl vedoucí Pepa, který všechny pozval na zmrzlinu. Cesta autobusem zpět proběhla tedy opět v dobré náladě a zmrzlina byla výborná. Tato akce bude mít ještě pokračování, takže se opět těšíme. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Výroba slizu

V současné době je hitem sliz (slime). Na tuto výzvu zareagovaly dvě z našich uživatelek a naplánovaly si na klubu akci na jeho výrobu. Akce se povedla, kromě organizátorek si svůj sliz odneslo ještě dalších 12 uživatelů. Sice byl na klubu dost nepořádek, s tím si ale holky poradily

Cookies (sušenky)

V úterý 15. května 2018 se nám opět z oken linula báječná vůně. Pekli jsme totiž cookies (sušenky). Připravovali jsme podle receptu pravé ,,americké", takže jsme v míse smíchali spoustu másla, mouky, cukru a čokolády. Ano, byla to sice kalorická bomba, ale tak dobrá... Na začátku jsme si klasicky rozdali úkoly - jeden odměřoval suroviny, další sekal čokoládu, někdo dělal kuličky. Sice jsme těsto dělali z jedné dávky, ale pekli jsme asi tři hodiny, sušenek bylo opravdu hodně. Každý, kdo pomáhal, dostal takový příděl, že se mohl dosyta nadlábnout. Byla to fajn akce! 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

První pomoc

Preventivním tématem tohoto měsíce se stala První pomoc. Protože opakování je matkou moudrosti, zařadili jsme toto téma i letos. Důležité věci je prostě dobré si čas od času zopakovat. Tentokrát jsme téma pojali trochu netradičně. O obsah ani tak nešlo, spíš o formu. Preventivního tématu se tentokrát zhostily naše dvě praktikantky - studentky Vyšší odborné školy zdravotnické ze Zlína. A nutno podotknout, že to bylo přeci jen znát - odborník je zkrátka odborník. Holky podaly výklad první pomoci v patřičných oblastech se zapálením pro věc, přehledem i nadhledem a vše doplnily o ukázky masáže srdce dospělého i dítěte, přinesly nám ukázat záchranářský batoh a dokonce jsme si mohli změřit úroveň prokysličení krve. Zkrátka to nebyla žádná nuda (šlo přeci taky jenom o život) a myslím si, že si všichni zúčastnění odnesli informace, které se jim budou v životě hodit... 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Čokopizza

Ten den voněl celý klub, chodba, vlastně celý dům, čokoládou... Tuto vůni způsobila naše čokopizza. Tato dobrota se v nedávné době začala objevovat v obchodech, tak jsme se rozhodli, že si zkusíme upéct čokopizzu domácí. Těsto jsme si v podstatě vymysleli sami, upravili jsme si recept na těsto na klasickou pizzu. Měli jsme nakoupeno spoustu čokolád - bílé, mléčné, hořké. Na potření jsme použili kakaovou pomazánku a nastrouhanou čokoládu jsme nasypali nahoru. Ničím jsme nešetřili, takže výsledek fakt stál za to. Sice některé docela bolely zuby, ale jedli statečně dál. Čokopizza se nám moc povedla, vůbec nebylo poznat, že to byl náš první pokus :-) 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Výroba lapačů snů

První dubnovou akcí byla výroba lapačů snů. To především proto, aby se nám z jara dobře spalo a nabrali jsme dost sil na konečnou fázi školního roku :-) Akce probíhala celé odpoledne a celkem se jí zúčastnilo 8 lidí, což je příjemné, vzhledem k tomu, že výroba lapače je poměrně náročná a přeci jen chvíli trvá. Při výrobě každého lapače jsme si nejdříve omotali kolečko motouzem. Díky tomu, že byl silnější, netrvalo omotávání tak dlouho, jako kdybychom použili bavlnku. Poté jsme se dali do výpletu klasickým lapačovým vzorem a nakonec dle svých představ dozdobili lapač korálky a peříčky. Příjemné sny! :-) 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování.

 

Pečení velikonočního beránka

V úterý 27. března 2018 jsme si na klubu vytvořili voňavou velikonoční atmosféru. Pekli jsme totiž beránka. Pekařů sice moc nepřišlo, ale to nevadilo, aspoň zbyl na každého velký kus tohoto výborného pečiva. Když říkám výborného, tak rozhodně nepřeháním, beránek se nám totiž moc povedl. Sice to celkem trvalo, museli jsme beránka upéct, nechat vychladnout, polít polevou a nechat ztuhnout, ale na výsledek se vyplatilo počkat. Beránka jsme ozdobili vesele a barevně. Celé pečení probíhalo v poklidu a pohodě, bylo to moc fajn. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Tělesné ozdoby

Ve čtvrtek 15. března jsme si na klubu v rámci naší další preventivní besedy povídali o různých tělesných ozdobách. Řekli jsme si o rizicích tetování, piercingu, splitu (rozdvojení) jazyka a barvení a prodlužování vlasů. Uživatelům bylo popsáno, jak se tyto tělesné modifikace provádějí, co to znamená pro jejich tělo a taky zda to jde vrátit. Byli upozorněni na to, ať si tyto ,,ozdůbky" pořádně rozmyslí, že některé už nejdou vrátit zpět, nebo velice obtížně. Ukázali jsme si spoustu obrázků odstrašujících případů a taky jsme si pustili videa o piercingu jazyka a splitu jazyka. Uživatelé dostali prostor pro své dotazy. Po besedě si zájemci mohli zkusit tetování hennou, jakožto neškodnou a vratnou zkoušku tetování. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Pizza den

Ve čtvrtek 8. března 2018 jsme se na klubu naučili péct pizzu. Nejprve bylo potřeba připravit těsto a nechat ho chvilku kynout. Pak se muselo rozválet a natáhnout na plech, k čemuž se nikdo moc neměl, ale nakonec se toho někteří chopili, jinak bychom se nedostali dál. Nejvíce zájemců bylo o strouhání těsta a kladení surovin na těsto, protože samozřejmě bylo potřeba ochutnat, jestli je všechno jedlé a dobré :-) Suroviny si každý mohl určit, na výběr byla šunka, sýr, ananas a kukuřice. Naštěstí jsme se vždycky nějak domluvili, ani moc hádek neproběhlo. Upekli jsme 4 fakt dobré pizzy a nezůstal ani drobek! 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Sportovní odpoledne na Orlovně

V pátek 23. 2. se na nedaleké Orlovně konalo Sportovní odpoledne. Již z klubu s námi vyšlo poměrně dost uživatelů, což zajišťovalo, že se už od samého začátku akce bude něco dít. Na rozehřátí jsme si zapinkali s volejbalovým míčem. Poté jsme rozložili pingpongový stůl a nachystali hřiště pro florbal a pak...pak se strhla bitva ve světě florbalu nevídaná, vyrovnaná a strhující. Na konci níž jsme byli všichni absolutně zničení a odrovnaní. Hráli jsme cca 30 minut čistého hracího času bez střídání. Alespoň prošly naše nové florbalky zatěžkávacím testem. Poté jsme si dali zasloužený oddych, tedy až na hráče pingpongu, kteří se u stolu střídali a jeli nonstop. Pak přišla na řadu individuálnější činnost, někteří si po čase opět začali pinkat, jiní trénovali střelbu na jednu bránu, jen hráči pingpongu jeli furt. I když letos jsme měli pronajatý sál jen na dvě hodiny, myslím, že jsme se vydováděli vrchovatě! 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Míša řez

Je dobré si čas od času (někdy i častěji) osladit život. My v TULiPu to víme, a proto jsme si opět ukuchtili dobrůtku - Míša řez. Akce se konala 20. února 2018. Po zaplnění stolu všemi těmi výbornými ingrediencemi jsme si přečetli recept a rozdělili úkoly. Někdo vážil, někdo šlehal, další rozpouštěl polevu a trouba pekla. Dezert jsme pekli ze dvou dávek, takže výsledný produkt vážil určitě přes tři kila. To je ale jenom dobře, protože bude dost pro všechny, kteří se pečení účastnili. Odpoledne probíhalo bez komplikací, až na pár žloutků, které se nám podařilo oddělit až lžičkou a posypání si trika od kakaa, nám všechno šlo jako po másle, nic jsme nespálili, řez vypadá fantasticky a ještě lépe chutná! 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Démon alkohol

Čtvrtek 15. února se stal dalším čtvrtkem ve znamení preventivní besedy. Tentokrát jsme se v besedě s názvem Démon alkohol  zabývali jak jinak než alkoholem. Pověděli jsme si základní informace o tom, jak alkohol působí na lidské tělo a mysl, jaké jsou jeho největší nástrahy a nebezpečí a také jsme se zaměřili i na praktické informace a dovednosti. Ne, nekonzumovali jsme! Ale pověděli jsme si o první pomoci, kterou bychom měli poskytnout silně opilému a také jsme si ukázali stabilizovanou polohu, která se v tomto případě dá použít. Bavili jsme se také o závislosti na alkoholu, jejím vzniku, ukazatelích, podle kterých poznáme závislost a možné léčbě. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Výroba Valentýnských svíček

V pátek 9. února 2018 u nás proběhla už tradiční výroba svíček na Valentýna. Letos ale s obměnou. Vyráběli jsme totiž svíčky z vosku a ne gelu, jak jsme byli zvyklí. Na začátku nás čekaly drobné obtíže - třeba nám tekl vosk z formy, vyřešili jsme je ale s inteligencí nám vlastní - jako chlazení jsme použili sníh ze střechy. Uživatelé si vybrali barvu, které jsme docílili buď pomocí voskovek, nebo přidáním barviček na barvení přímo určených a dali jsme se do rozpouštění a nalévání. Na výběr jsme měli buď skleničky, ve kterých svíčka zůstane, nebo fromičky, ze kterých se svíčka musela vytáhnout. Všechny svíčky se nám povedly, tak doufáme, že budou na Valentýna pěkným dárkem. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Dancepad odpoledne

Letošní v pořadí druhou akcí bylo Dancepadové odpoledne, které se konalo 23. 1. Celkem 6 uživatelů vyslyšelo mou výzvu k vzájemnému poměření se v tanci na písně známé, neznámé, pomalé i zběsilé. Zajímavé bylo toto porovnávání, kterému v jednu chvíli navzdory všem přírodním zákonům vévodili muži. Nakonec se však pořadí promíchalo a závěr byl jiný. Ale není důležité, kdo vyhrál (já jsem vyhrál), ale že jsme se všichni hýbali a celé odpoledne dobře bavili. P.S.: I podložka to nakonec přežila. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

O domácím násilí

Ve čtvrtek 18. ledna 2018 proběhla na klubu první preventivní beseda letošního roku, tentokrát zaměřená na domácí násilí. Besedu si přišlo vyslechnout 10 uživatelů. Na začátek jsme si řekli, co to vlastně domácí násilí je a jak se dělí. Seznámili jsme se s klíčovými znaky domácího násilí a pobavili jsme se i o rizikových faktorech, které mohou domácí násilí provázet. Poradila jsem uživatelům, jak se mají zachovat, když se stanou oběťmi domácího násilí a taky v případě, když zjistí, že je obětí někdo z jejich okolí. Pobavili jsme se i o tom, jak vypadá takový agresor domácího násilí a jeho oběť. Nakonec nadešel prostor pro diskuzi a po ní následoval český film o této problematice. Doufám, že jestli někdo domácím násilím trpí, tak se rozhodne s tím něco udělat. Po besedě by měl vědět, jak na to. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "Zabij nudu akcí v klubu!" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Vánoční odpoledne

Ve čtvrtek 21. 12. 2017 jsme si na klubu udělali dřívější Vánoce. Vypili jsme víc jak 10 litrů kakaa, snědli kila cukroví a mandarinek, několik pytlíků brambůrek, shlédli 2 vánoční filmy a rozdali si spoustu dárků na klub. Zkrátka - bylo to bezva! 

Pečení perníčků

V pondělí 18. prosince jsme se na klubu připravovali na Vánoce pečením perníčků. Na akci dorazilo 11 kuchtíků. Po rozdělení úkolů jsme se vrhli na věc. Těsto už jsme měli předpřipravené, takže už se jen válelo a vykrajovalo. Připraveno jsme ho měli opravdu hodně, pekli jsme 4 hodiny v kuse, ale výsledek stojí fakt za to! Až na občasné ,,nehody" s moukou, kdy jsme měli špinavé obličeje, vlasy a oblečení, bylo celé odpoledne moc fajn. Uživatelé se naučili péct perníčky, což se jim určitě bude hodit, všichni jsme si pochutnali a užili si super předvánoční čas. 

Výroba přáníček

Páteční odpoledne 15. prosince se neslo v duchu Vánoc a vyráběli jsme tradiční papírová přáníčka. Uživatelé si mohli vybrat podle čtyř přichystaných šablon, nebo vyrobit zcela originální kusy. Celkem se do výroby pustilo 12 uživatelů, někteří s odhodláním pokořit výrobu toho nejtěžšího. Během vyrábění se všechny vánoční kartičky třpytily, leskly a papír létal na všechny strany. Objevovaly se i takové skvosty, jako například kapřík s culíkem nebo s korunkou a disko anděl. Všichni zúčastnění prokázali velkou dávku fantazie, aktivně se zapojili a vytvořili i více kartiček, než jednu. Každý vyráběl s úmyslem potěšit někoho blízkého krásným ručně vyráběným přáníčkem. 

Psychiatrická léčebna

Ve čtvrtek 14. 12. 2017 se na klubu konala preventivní beseda o psychitrické léčebně. Tuto besedu de facto iniciovali sami návštěvníci klubu svými neustálými dotazy na to, zda by bylo možné psychiatrickou nemocnici navštívit a podívat se dovnitř. To bohužel z mnoha důvodů nejde. Nakonec se nám však podařilo dohodnout se s personálem nemocnice na návštěvě pracovníků klubu a tak jsme se mohli jet podívat, jak to funguje na oddělení léčby drogových závislostí. V besedě jsme si tedy povídali jednak o tom, jak to vypadá v nemocnici a i na samotném oddělení, ale především jsme si vysvětlili, co to jsou duševní onemocnění, co mezi ně patří, jak se projevují, řadí a kategorizují, jak fungují psychiatrické nemocnice a jak vypadala historie léčby duševních onemocnění. Vše jsme doplnili několika videi a bylo hotovo :-) 

Mikuláš na Orlovně

Ve čtvrtek 7. prosince 2017 se po roce konala tradiční akce Mikuláš na Orlovně, pořádáná společně s Centrem svaté Sáry. Dvouhodinový program uvedli uvítacím proslovem vedoucí obou služeb a (nejen) přítomné děti se pak rozutekly k připraveným aktivitám. Někteří se snažili vhodit míček do sněhuláka, udělat super trik s diabolem nebo vytvořit něco krásného v dílničce. Ostatní si spolu povídali a vychutnávali cukroví, které bylo na každém stole. V průběhu akce nás navštívila také spousta našich uživatelů. V půlce programu se v místnosti zšeřilo a vstoupil Mikuláš se svými pomocníky - anděly a čerty. Dva z čertů zastoupili naši ochotní uživatelé, kteří pomáhali pracovníkovi, taktéž ukrytém v kostýmu čerta. Děti dostaly bohatou nadílku a ani jedno z nich si čerti neodnesli. Jenom některé pořádně vystrašili. 

Bezpečně v online prostoru

Ve čtvrtek 30. listopadu se na klubu konala preventivní beseda s názvem Bezpečně v online prostoru. Besedu si přišlo vyslechnout celkem 9 uživatelů. Během prezentace se uživatelé dozvěděli, co to je online prostor jaké skýtá možnosti a jaká se s ním pojí pozitiva a negativa. Následně jim byly vysvětleny pojmy kyberšikana, agresor, oběť a přihlížející. Dále byly uživatelům popsány jednotlivé typy kyberšikany (např. sexting, happy slapping, kybergrooming aj.) a u každého bylo vysvětleno, zda se jedná nebo nejedná o trestný čin. V další části prezentace se posluchači dozvěděli, jakými způsoby se lze kyberšikaně bránit, na koho se obrátit s žádostí o pomoc, stanou-li se obětí a jak se vlastně chovat správně na síti. Po ukončení výkladu o online prostoru uživatelé shlédli krátký dokument, motivující ke zvýšené pozornosti a opatrnosti při užívání kyberprostoru. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Pletení náramků

Na pátek 24. listopadu 2017 si jedna naše uživatelka naplánovala akci - pletení náramků z bavlnek. Za pomoci pracovnice si na akci vytvořila plakát, který nějakou dobu visel na klubu, snažila se o akci říkat ostatním uživatelům. V den D pomáhala s organizací akce a vysvětlovala ostatním, jak se mají náramky plést. Bylo to fajn odpoledne a náramky se nám povedly! 

Lasergame UH

Ve čtvrtek 23. 11. 2017 jsme vyrazili na Lasergame. A protože už máme druhým rokem arénu i u nás v Uherském Hradišti, nebyla to výprava příliš daleká. Před cestou jsme si zopakovali některá pravidla pro konání akcí, aby všichni, kdo na akci vyrazí, se i v pořádku vrátili a mohli jsme vyrazit. V aréně nás přivítal instruktor, který nám vysvětlil vše potřebné, dal nám vesty a odjistil kvéry a šlo se na věc. Já vám povídám, já tam teda nebyl, ale poslouchal jsem za zavřenými dveřmi a musel jsem si poodstoupit, protože podle řevu to musel být pořádný masakr. O to větším překvapením pro mě bylo, když po dvou hrách byli ještě všichni živí a zdraví... ani jeden zkoplý palec :-) ... a tak jsme si udělali fotku, pěkně se rozloučili a šli zase zpátky na klub. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Turnaj v šipkách

Každý rád soutěží a ještě radši vyhrává, no ne? A proto jsme 10. listopadu 2017 na klubu uspořádali již tradiční turnaj v šipkách. Zasoutěžit si přišlo šest uživatelů, což bylo tak akorát. Hráli jsme tři sady, první dvě na deset kol, poslední na šest, jelikož jeden účastník musel odejít dříve. Rozhodný pro vítězství byl průměrný výsledek. Po celou dobu turnaje dodržovali účastníci zásady fair - play, ale nutno podotknout, že na to byli předem upozorněni. Panovala přátelská, ale velmi soutěživá atmosféra a nakonec jsme znali vítěze, tedy vítězku, která byla odměněna a s ní i druhé a třetí místo. Zbylí tři dostali alespoň bonbon jako cenu útěchy, aby jim to nebylo tak líto.

Děkujeme firmě e-sipky.cz za zaslání části šipkové zásilky zdarma z jejich vlastní iniciativy. 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Hororová přespávačka

Probudil jsem se děsem. Byl jsem zpocený strachy a na hlavě mi stály zbytky vlasů hrůzou - dnes nás na klubu čeká hororová přespávačka!!! A že to panečku byl horor... Z maximálního počtu dvanácti návratek (včetně náhradníků) na akci dorazilo 10 účastníků. I tak to bylo víc než dost. Klub byl otevřený od 15:30 a záhy jsme začali s jeho výzdobou, abychom dokreslili strašidelnou atmosféru. V 19:00 se vchod do budovy neprodyšně uzavřel a uvnitř zůstalo jen oněch 10 nejodvážnějších se třemi pološílenými pracovníky. Během prvního vybraného hororu jsme začali připravovat večeři. Řeknu Vám, nasytit tolik strávníků není žádná sranda - touster a waflovač jely na plný výkon. I tak jsem sundal z krku kuchařskou zástěru až při detektivní hře, která následovala po prvním filmu. V prostřední místnosti našeho klubu byla totiž nalezena mrtvola! Podezřelými byli všichni pracovníci klubu. Nocující měli za úkol podle indicií dospět až k závěrečné šifře, která jim řekla, kdo je vrah. Jeho odhalení však málem stálo některé detektivy holý život... Poté následoval druhý film, přeměna klubu v nocležnu a již tradiční závěrečný speciální čarodějnický díl Simpsonů. Noc byla jak jinak než děsivá, protože někteří vyděšení ne a ne zabrat... Nakonec se však všichni dočkali rána i snídaně, po které jsme dali klub znovu do pořádku a pozvolna se rozešli do svých domovů. Já myslím, že to bylo dobrý :-) 

Akci podpořil Zlínský kraj z projektu "TULiP v akci" určeného pro aktivity prevence rizikových typů chování. 

Jíš dobře?!

Ve čtvrtek 19. října 2017 proběhla na klubu preventivní beseda zaměřená na poruchy příjmu potravy a správné stravování. Beseda proběhla v ten den 2x, protože někteří nestihli přijít na oficiální začátek a o téma měli zájem. Celkem na preventivku přišlo 17 uživatelů. Nejprve byly uživatelům představeny pojmy mentální anorexie, bulimie a psychogenní přejídání. Ke každému jsme si řekli příčiny vzniku, rizika a možnosti léčby. Poté jsme se pobavili o tom, jak by se mělo správně jíst, kolik a čeho bychom měli za den sníst a také, že by se nemělo jíst za chůze a ve spěchu. Uživatelé dostali prostor na své dotazy. Po povídání jsme si pustili dokument z dílny Česk&eac